Ders İzlencesi

Profesör:
Paul Bloom, Psikoloji Profesörü, Yale Üniversitesi
Ders Kodu: PSYC 110

Tanım:
Rüyalarınız ne anlama geliyor? Kadın ve erkekler cinsel arzularının doğası ve yoğunluğu bakımından birbirlerinden farklılar mı? Küçük bir çocuğun tanıklığına ve ifadesine güvenebilir miyiz? İnsanlar korkunç anılarını bastırabilirler mi? Neden bazı insanlar depresiftir? Maymunlar işaret dilini öğrenebilir mi? Neden kendimizi gıdıklayamıyoruz? Kötülük insanların doğasında mı var? Bu ders ile bu sorulara, düşünce ve davranışın bilimsel çalışılmasına ilişkin kapsamlı gözden geçirme ile yanıt verilmeye çalışılacaktır. Algı, iletişim, öğrenme, bellek, karar verme, din, ikna, aşk, açlık, kurgu ve rüyalar gibi konular incelenecektir. Zihnin bu niteliklerinin çocuklarda nasıl geliştiğine, insanlar arasında nasıl farklılaştığına, bunların beyinda nasıl yapılandığına ve hasarlar ya da hastalıklarla nasıl zaafa uğradıklarına bakılacaktır.

Ders Kitapları:

  • Gray, Peter. Psychology. New York: Worth Publishers, 2007.
  • Marcus, Gary, ed. The Norton Psychology Reader. New York: W. W. Norton & Company,2006.

Dersin Gereklilikleri:
Sınavlar: Bir arasınavı ve bir dönem sonu sınavı yapılacaktır. Dönem sonu sınavı derslerin son gününde yapılacaktır. Dönem sonu sınavları döneminde ders yapılmayacaktır. Örnek sınavlara dersin web sayfasından erişilebilir. Telafi sınavı için mutlaka Dekanlık’tan onay almanız gerekmektedir.

Okuma Raporları: Dersin üçüncü haftasından başlayarak, her hafta kısa bir okuma raporu teslim edeceksiniz. Bu raporlar “geçti/kaldı” biçiminde puanlanacaktır. Toplam 10 rapor yer alacaktır, fakat bunlardan bir tanesini herhangi bir ceza puanı uygulamasına maruz kalmadan atlayabilirsiniz (demek ki bunların 9’undan geçmeniz gerekiyor). Ayrıntılar derste tartışılacaktır.

Kitap Eleştirisi: Bir kitap eleştirisi yazmanız gerekiyor. Ayrıntılara sınıfta değinilecektir.

Deneysel Katılım: Bu dersin tüm öğrencileri okulda yürütülen deneylere katılmak zorundadır. Ayrıntılar sınıfta verilecektir.

Değerlendirme:
Okuma Raporları : 15%
Kitap eleştirisi : 20%
Arasınav : 30%
Dönem sonu sınavı : 35%

Ders Ana Sayfasına Geri Dön

cizgi-1

by-nc-sa-
Bu sayfadaki içerikler “TÜBA Açık Ders Malzemeleri” sisteminden alınmıştır. Bu sayfada yer alan tüm açık ders malzemeleri “Creative Commons” lisansı kapsamında, ticari olmamak koşuluyla kullanıma açıktır. Ayrıntılı kullanım bilgileri için tıklayınız.
 

 

%d blogcu bunu beğendi: