Ders – 16: İnsanların Dünyasında Birey Olmak: Benlik ve Diğerleri, 1. Bölüm

İki bölümden oluşan sosyal psikolojiye giriş dersinin bu ilk bölümünde Profesör Paul Bloom kendimizi, diğer insanları ve sosyal grupları nasıl gördüğümüz konuları incelenmektedir. Bu derste “ayrılmanın altı derecesi” olgusu ve bu fenomenin sosyal bağlanmada görülen bireyler arası farklılıkları nasıl aydınlattığı anlatılmaktadır. Ayrıca kendimizi ve diğer insanları nasıl gördüğümüzü büyük ölçüde etkileyen yanlılıkların üzerinden geçilmektedir.

Bu video ile birlikte “Benlik ve Sosyal Algı” isimli videomuzu da izlemenizi öneririz.

Ders Metni: (PDF)
Slaytlar: (PDF)

Ders Ana Sayfasına Geri Dön


Ders – 17: İnsanların Dünyasında Birey Olmak: Benlik ve Diğerleri, 2. Bölüm

Prof. Paul Bloom bu derste sosyal psikoloji konusuna devam ediyor. Öğrenciler, başta çok kısa sürelerde izlenim oluşturabilme yetimiz olmak üzere, diğer insanlara ilişkin oluşturduğumuz izlenimleri etkileyen önemli faktörlerin neler olduğunu öğreneceklerdir. Dersin bu bölümü özellikle sterotipler, sterotiplerin sağladıkları yararlar, güvenilirlikleri ve örtük bir sterotipin bile neden olabileceği olumsuz etkiler üzerine yoğunlaşmaktadır.

Dersin ikinci yarısında ise psikoloji alanındaki göze çarpan iki gizemli konu – uyku ve gülme konuları anlatılmaktadır. Neden uyuduğumuz, farklı uyku türleri ve rüyalar gibi bilinen olgular ve henüz yanıtlanmamış sorular anlatılmaktadır. Sonrasında neden gülmenin hala gizemli ve ilgi çekici bir konu olduğunun üzerinden geçilmektedir. Bu derste, evrimsel kuramlara ayrıca ağırlık vermekle birlikte gülmenin nedenlerini açıklamak için oluşturulmuş kuramlar anlatılmaktadır.

Ders Metni: (PDF)
Slaytlar: (PDF)

Ders Ana Sayfasına Geri Dön