Hasan Şahintürk tragedya’da soyluların ve muktedirlerin dünyasını anlatırken komedyanın sıradan halkın ve kölelerin duygularına tercüman olduğunu anlatıyor. Komedya bize, 2500 yıl önce insanlar ne düşünüyormuş, nelere duygulanıp, neye gülüyorlarmış, toplumdaki sorunlar nelermiş bilgi veriyor. Antik çağ felsefesini öğrenirken, o tarihteki günlük yaşam nasılmış, politik ortam neymiş, insanlar neler düşünüyormuş diye öğrenmek, o tarihten günümüze geniş bir perspektiften bakabilmemizi ve günümüzü daha derin analiz edebilmemizi sağlıyor… Şahintürk hiç sıkıcı olamayan, çok renkli ve eğlenceli bir anlatımla, Antik Yunan’dan konuyu alıp, Orta Çağ, Rönesans ve Osmanlı’dan geçirip, günümüze kadar getiriyor ve çok değerli bilgiler veriyor.

Şahintürk’ü dinleyince Hacivat ve Karagöz figürünün işlevi daha iyi anlaşılıyor ve niçin günümüzde artık böyle eleştirel komedi üretilemiyor diye insan düşünüyor (Levent Kırca’yı unutmadık tabi ki, onu saygıyla anıyoruz). Ama diğer taraftan da, çoğunluğu oluşturan halkın, eğitim seviyesinin ne kadar önemli bir konu olduğunu da düşünmeden edemiyor insan. Çünkü, 20 yüzyılda halkın çoğunluk desteği ile, daha çok demokrasi ve özgürlük vaat edip başa gelen bazı iktidarların, kendilerinden öncekilerden daha da despot ve anti demokratik muktedirlere dönüştüklerine dünya şahit oldu. İşin ilginç tarafı bunu milliyetçilik adına yaptıklarını söyleyip halk desteğini sürdürebildiler. Halkın tragedyanın karakterine karşı olan öfkesi ve nefreti her şeyin önüne geçip, kendilerini milliyetçi kimlikler üstünden tanımlamaya itiyor. Bu kimliğe sahip olmak, yemeden, içemeden, özgürlükten ve gülmekten daha önemli oluyor. Aç kalma pahasına, muktedirlerin köleleri olup, sömürünün sürmesi pahasına bundan vazgeçmiyorlar. Tabi bu saplantılı durum tragedyadan sonra komedyanın değil, üçüncü bir seçeneğin, “dramın” tüm topluma hakim olmasına neden oluyor. Ne tragedya, ne komedya, “dram” günümüzde neoliberalizmin tercih ettiği ruh hali. Bu söyleşiden, tragedya ile komedya arasındaki ebedi çelişkinin siyaset felsefesinin dinamiklerini oluşturduğunu anlıyoruz. Çok faydalı ve bilgilendirici, çok değerli bir söyleşi.

“Gülme ve eğlence demokrasiyi besleyen en güçlü sosyal enerjidir.”

Bu söyleşiyle beraber “Karagöz Neden Öldürüldü?” isimli filmi seyretmenizi öneririz:

IMDB:
http://www.imdb.com/title/tt0485510/

Fragman:
https://youtu.be/Ny2aLUVPvgk

HASAN ŞAHİNTÜRK KİMDİR:
1993 : Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Bölümünden mezun oldu. Tiyatrohane adlı topluluğun kurucu ve oyuncuları arasında yer aldı. Bu toplulukta “Sevda name”, “Direniyoruz” ve “Kırmızı Burunlu Dünya” adlı oyunlarda oynadı ve yönetmen yardımcılığı yaptı. Devamı: http://www.dizioyunculari.biz/hasan-sahinturk-biyografisi-kimdir.html

.