Ali Artun 2015 yılında Pera Müzesinde verdiği “Giacometti’nin Gerçeklik Çıkmazı” isimli konferansta Alberto Giacometti’nin gerçeklik peşindeki yolculuğunu anlatıyor. Ali Artun Alberto Giacometti’nin baştan beri gerçekliği görmeye, gerçekliği yakalamaya çalıştığını ama başaramadığını söylüyor. Öyle ki ilk heykellerini bu uğurda yonta yonta, küçülte küçülte bitirmiş. Fakat sonuçta, hapsolup kaldığı bu gerçeklik çıkmazından yarattığı benzersiz eserlerle, bir estetik, bir felsefe yaratıyor.

Ali Artun’nun anlattıklarından Alberto Giacometti’nin felsefenin temel sorunsallarını bizzat somut nesnelere dönüştürme çabası gibi eşine az rastlanılır bir meydan okumaya kalkıştığı anlaşılıyor. Adeta düşüncenin saf halinin içine girip dolaşmak gibi bir şey. Ölü bölgedeki, salt nesneler dünyasında, bir canlının tanımlayamayacağı bir yolculuk.

ALBERTO GİACOMETTİ KİMDİR:

Giacometti Isvicre’de Italya siniri yakında İtalyanca konuşulan bir bölgede bulunan Stampa şehrinin Borgonova adli bir köyünde doğmuştur. Babası, Giovanni Giacometti, Isvicre’de adi iyi bilinen bir Post-empronisyonist ekole bagli ressamdi. Giacometti daha kucuk yasta sanatla mesgul olmaya basladı; çizgi resim, tablo resim ve heykel ile ugrasmaya cok erkenden basladı. Devamı: https://tr.wikipedia.org/wiki/Alberto…

ALİ ARTUN KİMDİR:

Ali Artun hakkında detaylı bilgiyi aşağıdaki kendi web sitesinin adresinden edinebilirsiniz.
http://www.aliartun.com/