(DERS NO: 4-5-6)

Prof. Steven B. Smith’in Yale Üniversitesi’nde verdiği “Siyaset Felsefesine Giriş” dersinde, 3 ders olarak işlediği “Filozoflar ve Krallar: Platon, Devlet” isimli dersin tek bir kayıt altında toplanmış videosu. Prof. Steven B. Smith Platon’un Devlet isimli eserini ve Ploto’nun devlet sistemi hakkındaki felsefi görüşlerini anlatıyor.

DERS-4:
Platon’un Devlet’ini ve onun çeşitli anlamlarını ahlak psikolojisi, adalet, şiirin, mitin ve metafiziğin gücü bağlamında sunar. Devlet aynı zamanda bir şehir devletinin—Kallipolis—Platon’un ideal devletinin uç bir vizyonunu sunan bir ütopya olarak da tartışılır.

Ders Metni, PDF

DERS-5:
Devlet hakkındaki tartışma devam eder. Çeşitli karakterler tanıtılır, onların diyalogdaki rolleri ve genel olarak eserde neyi temsil ettiği açıklanır. Sokrates Polemarchus’un adalet hakkındaki tanımına meydan okur, dost ve düşman arasındaki ayrımı sorgular ve tüm erdemlerin temelde bilgi ve düşünmeyi gerektirdiği şeklindeki ünlü tezini ortaya koyar.

Ders Metni, PDF

DERS-6:
Devlet üzerinde olan bu son derste, Adeimantus’un konuşmasında ortaya koyduğu şekliyle vurgu öz-kontrol üzerindedir. Sokrates, bir kimsenin ehlileştirmeyi öğrenmesi gereken en güçlü tutkunun thumos dediği şey olduğunu ileri sürer. “Yüreklilik” ve “arzu”yu ifade etmek için kullanılan [thumos] hem erdemli devlet adamlarının hem de büyük tiranların peşinden gidebileceği kamusal yaşamın hırsları ile ilişkilidir. Ders, şehirde ve ruhta uyum olarak Platonik adalet fikri ile sona erer.

Ders Metni, PDF

Ders Ana Sayfasına Geri Dön

cizgi-1

by-nc-sa-
Bu sayfadaki içerikler “TÜBA Açık Ders Malzemeleri” sisteminden alınmıştır. Bu sayfada yer alan tüm açık ders malzemeleri “Creative Commons” lisansı kapsamında, ticari olmamak koşuluyla kullanıma açıktır. Ayrıntılı kullanım bilgileri için tıklayınız.