(DERS NO:  2-3)

Prof. Steven Smith’in Yale Üniversitesi’nde verdiği “Siyaset Felsefesine Giriş” dersinde, 2 ders olarak işlediği “Sokratik Vatandaşlık” isimli dersin tek bir kayıt altında toplanmış videosu.

DERS-2: Sokratik Vatandaşlık: Platon, Savunu:
Ders, Platon’un Savunu’sunun siyaset felsefesi çalışması için neden en iyi giriş metni olduğunun bir açıklaması ile başlıyor. Odak, Sokrates’in kendi hayat tarzını filozof olarak meşrulaştırması ve siyasal hayat için felsefenin faydasını savunması ile özgür ifadenin çiğnenmesinin bir sembolü olarak Savunu üzerinde kalır.

Ders Metni, PDF

DERS-3: Sokratik Vatandaşlık: Platon, Crito:
Savunu’da, Sokrates Homeros’un şiirsel kavramlaştırması üzerinde temellenen geleneksel vatandaşlık anlayışına karşıt olarak yeni bir tür vatandaşlık önerir. Sokrates’inki, kişinin kendi bağımsız akıl ve yargı güçlerine dayanan felsefi bir vatandaşlıktır. Sokrates’in hapishane hücresinde geçen bir diyalog olarak Crito sivil itaatsizlik, dindarlık ve her vatandaşın topluluğun kanunlarına saygı gösterip onlara uygun yaşama görevi hakkındadır.

Ders Metni, PDF

Ders Ana Sayfasına Geri Dön

cizgi-1

by-nc-sa-
Bu sayfadaki içerikler “TÜBA Açık Ders Malzemeleri” sisteminden alınmıştır. Bu sayfada yer alan tüm açık ders malzemeleri “Creative Commons” lisansı kapsamında, ticari olmamak koşuluyla kullanıma açıktır. Ayrıntılı kullanım bilgileri için tıklayınız.