Ders-4: Temeller: Skinner
Ders-5: Bebek Olmak Nasıl Bir Şey?: Düşüncenin Gelişimi

Psikoloji profesörü Paul Bloom’un Yale Üniversitesinde verdiği psikolojiye giriş derslerinin 4. ve 5’sinin derlenmesiyle oluşturulmuş kayıt. Felsefe severler için zihin felsefesi ve öznenin ortaya çıkışı konusunda psikoloji ve psikanaliz penceresinden bilimsel bir bakış açısı sunuluyor.

DERS-4:Temeller: Skinner
Profesör Bloom bu dersi bilinçdışı işlemenin değeri ve evrimsel temeli üzerine kısa bir tartışmayla açmaktadır. Dersin geri kalanında B. F. Skinner’ın Davranışçılık kuramına bir giriş yapılmaktadır. Öğrenmenin farklı çeşitleri ile insan zihnine ilişkin bilişsel kuramın davranışçılığın yerini alma nedenleri detaylarıyla tartışılmaktadır.

Ders Metni: (PDF)
Slaytlar: (PDF)

DERS-5: Piaget: Bebek Olmak Nasıl Bir Şey?: Düşüncenin Gelişimi
Bu derste, psikolojinin bilişsel gelişim olarak bilinen dalıyla ilgili konu ve görüşler incelenmektedir. Ders, bilginin ortaya çıkışı ve bilişsel gelişim kuramlarını geliştirmek üzere çocukların dünyayı nasıl öğrendikleriyle ilgilenen Piaget’nin öğrencilere tanıtılmasıyla başlamaktadır. Sonrasında günümüz bebek bilişi bilimine giriş yapılmaktadır. Son olarak farklı türde gelişimlerin varlığı sorusu yanıtlanmaktadır.

Ders Metni: (PDF)
Slaytlar: (PDF)


Ders Ana Sayfasına Geri Dön